×
Confirm Availability
×MAXX-D G8
Price: $13,200
$12,300
Stock #PMX0005


Share:
| SPECIFICATIONS | |
| SubTitle: | 22' x 83" MAXX-D - 16K HD Gravity Equipment Tilt |
|---|---|
| Vehicle Makes: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | G8 |
| Model Year: | 2026 |
| Price: | 13,200 |
| Status: | In Stock |
| VIN: | 5R8BC222XTM140704 |
| Coupler Type: | Bumperpull |
| Length: | 22' |
| Width: | 83" |
| GVWR: | 16000 |
| Weight: | 4440 |
| Axles: | 2 |
| Color: | Gray Metalic (w/Primer) |
| Options: | G12 - 16,000 LB GVWR, C10 - 2 5/16" ADJUSTABLE COUPLER, J04 - 1-10K DROP-LEG JACK, N16 - 8" CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX, F73 - 6X2 3/16" TUBE FRAME, X07 - 3" CHANNEL ON 12" CENTERS, R114 - STAKE POCKETS, RUBRAILS AND PIPE SPOOLS, D50 - 6' STATIONARY/KNIFE EDGE REAR, A74 - 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES, S11 - TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES, T29 - SINGLES (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K, P06 - DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS, E04 - 2X8 TREATED WOOD FLOOR, L03 - FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS, O02 - MAXXD GRAY METALLIC & PRIMER, Z08 - 2x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RING WELDED TO TOP OF SIDE CHANNEL, CC27 - TOOL TRAY BEHIND TOOLBOX, H49 - SINGLES (1) SPARE ST215/75R17.5 H TIRE |
| Warranty: | 5 Year Structural, 1 Year Bumper to Bumper, 1 Year Lionshead Tire Replacement, 5 Year Dexter Axle |
| Axle Lube: | EZ Lube |
| Axle Make: | Dexter |
| Brake Type: | Electric |
| Crossmembers: | 12" Cross-Members |
| Deck: | Treated Wood Floor w/ Knife Edge |
| Fenders: | Diamond Plate |
| Frame: | 8" Channel Frame |
| GAWR: | 8000 |
| Jacks: | Jack Spring Loaded Drop Leg 1-10K |
| Lighting: | LED Lighting |
| Suspension: | Torsion |
| Tail: | Knife Edge |
| Tires: | ST215/75 R17.5 LRH |
| Wheels: | 17.5" X 8" JJ |
| Mfr Item No: | G8B8322-005057 |
| Payments as low as (OAC): | $253.21 |
| Payload: | 11560 |