×
Confirm Availability
×MAXX-D G6
Price: $10,600
$9,800
Stock #PMX0004













Share:
| SPECIFICATIONS | |
| SubTitle: | 20' x 83" MAXX-D - 14K Gravity Equipment Tilt |
|---|---|
| Vehicle Makes: | MAXX-D |
| Vehicle Model: | G6 |
| Model Year: | 2026 |
| Price: | 10,600 |
| Status: | In Stock |
| VIN: | 5R8BC2026TM142047 |
| Coupler Type: | Bumperpull |
| Length: | 20' |
| Width: | 83" |
| GVWR: | 14000 |
| Weight: | 3750 |
| RampGate: | Hydraulic Tilt |
| Color: | Black (w/Primer) |
| Options: | G10 - 14,000 LB GVWR, C10 - 2 5/16" ADJUSTABLE COUPLER, J04 - 1-10K DROP-LEG JACK, N14 - 6" CHANNEL WRAP TONGUE WITH TOOLBOX, F73 - 6X2 3/16" TUBE FRAME, X06 - 3" CHANNEL ON 16" CENTERS, R114 - STAKE POCKETS, RUBRAILS AND PIPE SPOOLS, D49 - 4' STATIONARY/KNIFE EDGE REAR, A24 - 2-7K ELECTRIC BRAKE AXLES, S11 - TORSION SPRING SUSPENSION 22.5* UP ON 2 AXLES, T71 - SINGLES (4) ST235/85R16 G TIRES for 2-7K, P06 - DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS, E04 - 2X8 TREATED WOOD FLOOR, L03 - FLUSHMOUNT LED'S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS, O01 - WET BLACK & PRIMER, Z08 - 2x EXTRA 5/8" BULL-NOSE D-RING WELDED TO TOP OF SIDE CHANNEL, H47 - SINGLES (1) SPARE ST235/85R16 G TIRE |
| Warranty: | 5 Year Structural, 2 Year Bumper to Bumper, 1 Year Lionshead Tire Replacement, 10 Year Dexter Axle |
| Axle Lube: | EZ Lube |
| Axle Make: | Dexter |
| Brake Type: | Electric |
| Coupler Descr: | Coupler 2-5/16" Adjustable (6 HOLE) |
| Crossmembers: | 16" Cross-Members |
| Deck: | Treated Wood Floor w/ Knife Edge |
| Fenders: | Diamond Plate |
| Frame: | 6" Channel Frame |
| GAWR: | 7000 |
| Jacks: | Jack Spring Loaded Drop Leg 1-10K |
| Suspension: | Torsion |
| Tail: | Knife Edge |
| Tires: | ST235/85 R16 LRG |
| Wheels: | 16'' X 6'' JJ |
| Mfr Item No: | G6B8320-000785 |
| Payments as low as (OAC): | $202.23 |
| Payload: | 10250 |