×
Confirm Availability
×Load Trail TM
Price: $9,600
$9,000
Stock #PLD1695













Share:
| SPECIFICATIONS | |
| SubTitle: | 22' X 83" LOAD TRAIL Tandem Axle Rapid Loader Tilt Deck, |
|---|---|
| Vehicle Makes: | Load Trail |
| Vehicle Model: | TM |
| Condition: | New |
| Model Year: | 2026 |
| Price: | 9,600 |
| Status: | In Stock |
| VIN: | 4ZETD222XT1383838 |
| Coupler Type: | Bumperpull |
| Length: | 22' |
| Width: | 83" |
| GVWR: | 14000 |
| Weight: | 4029 |
| Axles: | 2 |
| Color: | Army Green (w/Primer) |
| Options: | 2 - 7,000 Lb Dexter Spring Axles (2 Elec FSA Brakes) ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) Power Up Full Deck (Treated Pine)(w/TUFF Wireless Remote) Lights LED (w/Cold Weather Harness) 4 - D-Rings 4" Weld On Sport Box 1/4" Plate for Winch 2" - Rub Rail Spare Tire Mount Army Green (w/Primer) |
| Warranty: | 3 Year Structural, 2 Year Comprehensive, 2 Year Roadside Reimbursement, 5 Year Dexter Axle, 2 Year KTI Pump |
| Axle Lube: | EZ Lube |
| Axle Make: | Dexter |
| Brake Type: | Electric |
| Coupler Descr: | Coupler 2-5/16" Adjustable (4 HOLE) |
| Crossmembers: | 16" Cross-Members |
| Deck: | Treated Wood Floor w/ Knife Edge |
| Deck Height: | 24" |
| Fenders: | Diamond Plate (removable) |
| Frame: | 6" Channel Frame w/I-Beam Tongue 6" x 9Lb. |
| Frame Type: | 6" Channel Frame w/I-Beam Tongue 6" x 9Lb. |
| GAWR: | 7000 |
| Jacks: | Jack Spring Loaded Drop Leg 1-10K |
| Lighting: | LED Lighting |
| Power Accessories: | KTI Hydraulic Pump |
| Suspension: | Spring |
| Tail: | Knife Edge |
| Tires: | ST235/80 R16 LRE |
| Wheels: | 16" X 8" JJ |
| Mfr Item No: | TM8322072_95025 |
| Payments as low as (OAC): | $207.13 |
| Payload: | 9971 |