×
Confirm Availability
×Load Trail DG
Price: $17,000
Stock #PLD1681


Share:
| SPECIFICATIONS | |
| SubTitle: | 16' X 83" LOAD TRAIL Triple Axle Gooseneck HIGH SIDE Low-Pro Dump, |
|---|---|
| Vehicle Makes: | Load Trail |
| Vehicle Model: | DG |
| Condition: | New |
| Model Year: | 2026 |
| Price: | 17,000 |
| Status: | In Stock |
| VIN: | 4ZEGD1631T3383519 |
| Coupler Type: | Gooseneck |
| Length: | 16' |
| Width: | 83" |
| GVWR: | 21000 |
| Weight: | 5432 |
| Axles: | 3 |
| WallHeight: | Wall Height |
| RampGate: | REAR Slide-IN Ramps 80" x 16" |
| Color: | Bomber Gray (w/Primer) |
| Options: | 3 - 7,000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes) ST235/80 R16 LRG 14 Ply. (BLACK WHEELS) Lights LED (w/Cold Weather Harness) 4 - D-Rings 4" Weld On Front Tool Box (Full Width Between Risers) Telescopic Cylinder Standard Battery Wall Charger (5 Amp) Tarp Kit Top Mount Rear Support Stands (2" x 2" Tubing) 1 - MAX-STEP (30") Bomber Gray (w/Primer) |
| Warranty: | Warranty |
| AxleLube: | Axle Lube |
| AxleMake: | Axle Make |
| Brake Type: | Electric |
| Coupler Descr: | Coupler 2-5/16" Adj. Rd. 12 lb. (Standard Neck & Coupler) |
| Crossmembers: | 16" Cross-Members |
| Deck: | 36" Dump Sides w/36" 2 Way Gate (7 Gauge Floor) |
| DeckHeightFtIn: | Deck Height |
| Fenders: | Diamond Plate (weld-on) |
| Frame: | Frame |
| FrameType: | Frame Type |
| GAWR: | 7000 |
| Jacks: | Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K |
| Lighting: | Lighting |
| PowerAccessories: | Power Accessories |
| Suspension: | Spring |
| Tail: | Tail |
| Tires: | ST235/80 R16 LRG |
| WallMaterial: | Wall Material |
| Wheels: | 16" X 8" JJ |
| InteriorHeight: | Interior Height |
| ExternalLinks: | External Links |
| Mfr Item No: | DG8316073SS_107217 |
| MonthlyPrice: | Monthly Price |
| Msrp: | MSRP |
| PremiumFeatures: | Premium Features |
| Payload: | 15568 |