×
Confirm Availability
×Load Trail GM
Price: $15,300
Stock #PLD1673


Share:
| SPECIFICATIONS | |
| SubTitle: | 16' X 83" LOAD TRAIL Triple Axle Gooseneck Drop-N-Go (Frame Only)., |
|---|---|
| Vehicle Makes: | Load Trail |
| Vehicle Model: | GM |
| Condition: | New |
| Model Year: | 2026 |
| Price: | 15,300 |
| Status: | In Stock |
| VIN: | 4ZEGD1637T3376851 |
| Coupler Type: | Gooseneck |
| Length: | 16' |
| Width: | 83" |
| GVWR: | 21000 |
| Weight: | 1017 |
| Axles: | 3 |
| WallHeight: | Wall Height |
| RampGate: | RampGate |
| Color: | Black (w/Primer) |
| Options: | 3 - 7,000 Lb Dexter Spring Axles (3 Elec FSA Brakes) ST235/80 R16 LRE 10 Ply. (BLACK WHEELS) Lights LED (w/Cold Weather Harness) 4 - D-Rings 4" Weld On 17500lb.Winch PKG(Std 8"Channel, Batt, Charger,Mounting Hdw) Front Tool Box (Full Width Between Risers) Scissor Hoist 621 w/Standard Pump Standard Battery Wall Charger (5 Amp) Black (w/Primer) |
| Warranty: | Warranty |
| AxleLube: | Axle Lube |
| AxleMake: | Axle Make |
| Brake Type: | Electric |
| Coupler Descr: | Coupler 2-5/16" Adj. Rd.12lb.RAM Self Latch(Std. Neck & Cpl) |
| Crossmembers: | Crossmembers |
| Deck: | Deck |
| DeckHeightFtIn: | Deck Height |
| Fenders: | Diamond Plate (weld-on) |
| Frame: | Frame |
| FrameType: | Frame Type |
| GAWR: | 7000 |
| Jacks: | Jack Spring Loaded Drop Leg 2-10K |
| Lighting: | Lighting |
| PowerAccessories: | Power Accessories |
| Suspension: | Spring |
| Tail: | Tail |
| Tires: | ST235/80 R16 LRE |
| WallMaterial: | Wall Material |
| Wheels: | 16" X 8" JJ |
| InteriorHeight: | Interior Height |
| ExternalLinks: | External Links |
| Mfr Item No: | GM8316073SS_22604 |
| MonthlyPrice: | Monthly Price |
| Msrp: | MSRP |
| PremiumFeatures: | Premium Features |
| Payload: | 19983 |